Leto 2020

Chceli by sme sa podeliť o zážitky z letných dní, o ktoré nebolo núdzu, nakoľko sme mali každý deň vyplnený zážitkom, výletom, či zaujímavou aktivitou.

Začalo sa to super letným pobytovým táborom vo Vyšnej Slanej v termíne od 01. – 14.07.2020.

Dňa 22.07. a neskôr aj 07.08.2020 sa 3. samostatne usporiadaná skupina stretla s 2. samostatne usporiadanou skupinou v Starej Ľubovni na spoločnej opekačke a trávením voľného času pohybovými a loptovými hrami na dvore. Dňa 25.07.2020 sa pre zmenu uskutočnila návšteva skupiny zo Starej Ľubovne v skupine v Spišskej Belej.

06.08.2020 sme navštívili Vysoké Tatry, konkrétne Starý Smokovec, kde sa nachádza najzábavnejšia galéria Tricklandia, do ktorej sa nám podarí každoročne zavítať a vždy objaviť niečo nové a pre uchovanie spomienok si sebou okrem množstva zážitkov odniesť aj nádherné spoločné či individuálne fotografie.

Spoločne s ujom Erikom sme dňa 08.08., 14.08., 16.08. a 31.08.2020 navštívili kúpalisko v Spišskej Novej Vsi, kde nám počasie vždy doprialo a užili sme si pravé letné zážitky pri vode.

09.08.2020 sa nám Spišská Nová Ves odhalila vo svetle minulosti, kedy sme mali možnosť spoznať Múzeum a odfotografovať sa pod bielym romantickým dáždnikom. Pozreli sme aj zvieratá v zoologickej záhrade, kde radi chodievame.

13.08.2020 nás opäť pritiahli Vysoké Tatry, kde sme pre zmenu navštívili Beliansku jaskyňu a Spider Park v Tatranskej Kotline. Adrenalín nám stúpol, ale svoj strach sa nám podarilo prekonať. Každopádne to bolo super.

V tento deň, rovnako dňa 13.08.2020 zrealizovala aktivitu aj 3. samostatne usporiadaná skupina, ktorá deťom pripravila v krásnom letnom počasí výlet do Nestville parku v Hniezdnom. Na letnom poli vznikli fotografie ako od profesionálneho fotografa.

16.08.2020 sme navštívili Poliankovo – prehliadku tatranskej prírody v galérii v Tatranskej Polianke, kde sme boli 1 – krát, ale určite by sme sa tam ešte chceli vrátiť, bobovú dráhu, múzeum TANAPu a botanickú záhradu.

17.08.2020 sa uskutočnil výlet detí do Levoče s poznávaním múzeí a kultúrnych pamiatok mesta.

19.08.2020 deti 1. a 2. samostatne usporiadanej skupiny navštívili Košice, prežili nezabudnuteľné zážitky v planetáriu, spoznali mesto a najmä vychýrenú fontánu, pri ktorej sa nezabudli odfotografovať.

21.08.2020 nám svoju bránu otvoril golfový rezort vo Veľkej Lomnici. Vďaka pohostinnosti vedenia sme mali možnosť osvojiť si techniku tejto náročnej hry, spoznať areál rezortu a vychutnať si aj sladké pohostenie.

22.08.2020 sme vďaka nadácii Agel navštívili Valčiansku dolinu a zúčastnili sa III. ročníka športových hier pre deti z centier pre deti a rodiny.

V dňoch od 24.08. – 28.08.2020 už tradične deti absolvovali aj pobyt na chate vo Vyšných Ružbachoch, počas ktorého navštevovali kúpalisko v Starej Ľubovni a absolvovali aj spoločné výlety s 3. samostatne usporiadanou skupinou, navštívili hrad, múzeum a expozíciu v Starej Ľubovni.

Chceli by sme sa poďakovať najmä špeciálnej pedagogičke Mgr. Marienke Veselovskej nielen za sprostredkovanie všetkých týchto výletov, na ktorých sa mohli deti spoločne so svojimi vychovávateľmi zúčastniť, ale aj za to, že väčšinu z nich spoločne s deťmi teta Marienka aj absolvovala. Ďakujeme za všetky spoločné zážitky a prežité chvíle.

Ďakujeme všetkých vychovávateľom, ktorí sa počas letných dní deťom venovali, vytvárali im program na trávenie ich voľného času tak, aby nemali čas myslieť na iné nepriaznivé javy, akými sú mobily, tablety, či fajčenie.

Na záver by som chcela uviesť tieto citáty, ktoré vystihujú potrebu vzťahu dospelého a dieťaťa. Veď preto je povolanie vychovávateľa povolané, k láske, k napĺňaniu všetkých potrieb detí, ale najmä k dávaniu lásky.


Buď budete napĺňať emocionálne potreby vašich detí napĺňaním ich „pohára“ láskou alebo budete tráviť čas riešením problémov, pretože ste ich emocionálne potreby nenaplnili. Tak či tak, s deťmi svoj čas tráviť budete. Je len na vás, akú cestu si vyberiete.
(Pam Leo)

Deti sú zrkadlá. Keď sú obklopené láskou, potom ju aj odrážajú. Keď okolo nich láska chýba, nemajú čo odrážať. Anthony de Mello